Pretī jauniem izaicinājumiem
enerģētikas un klimata jomās

Pretī jauniem izaicinājumiem
enerģētikas un klimata jomās

Meklējam iemeslus augstam enerģijas patēriņam

February 22, 2023
Tukuma novads

Problēma

Ikdienas rutīnā mēs bieži aizmirstam veikt mūsu ikdienas paradumu “inventarizāciju”. Daudziem no mums šķiet, ka darām jau visu iespējamo, lai samazinātu, piemēram, elektroenerģijas patēriņu savā mājoklī. Bet, ja ieskatāmies tā kārtīgāk (it īpaši rēķinā), izrādās, ka tā viss nav. Tas pats ir novērojams arī mūsu darba vietās, tai skaitā pašvaldības ēkās. Tukuma novada pašvaldība 2022.gadā uzsāka organizēt novada pašvaldību ēku apsekojumus. To galvenais mērķis ir saprast, kā ēkas tiek apsaimniekotas un vai tajās ir potenciāls samazināt enerģijas patēriņu. Pirmajiem apsekojumiem tika izvēlētas ēkas ar augstiem īpatnējiem patēriņiem. Starp tām bija arī Kandavas reģionālās pamatskolas viena no saimniecības ēkām, kuras īpatnējais apkures enerģijas patēriņš 2021.gadā bija 273,28 kWh/m2 gadā.

Risinājums

Ēka ir viena no četrām internātpamatskolas ēkām un vēsturiski izmantota gultas veļas mazgāšanai un uzglabāšanai. Jau vairākus gadus ēkā veļa vairs netiek mazgāta (tiek izmantots ārpakalpojums), bet tā šajā ēkā tiek uzglabāta. Pārējo ēkas daļu aizņem garāžas, kur atrodas mikroautobusi skolēnu pārvadāšanai. Visas telpas tiek apkurinātas, par ko tiek veikta siltumenerģijas uzskaite. Ēkai ir augsts siltumenerģijas patēriņš, jo ēka ir maza un tā nav arī atjaunota. Vidēji pēdējos trīs gadus izmaksas par siltumu gadā bija 7700 EUR, bet, pieaugot siltumenerģijas tarifam, siltumenerģijas izmaksas 2023.gadā šajā ēkā būs vidēji 13 tūkst. eiro. Ko darīt ar šo ēku? Speciālistu rekomendācija - atslēgt ēkai apkuri, nodrošinot ēkas sagatavošanu tādam režīmam, kas neļaus ēkai degradēties, bet gultas veļu uzglabāt pamatskolas internāta ēkā. Tajā no 200 gultas vietām tiek izmantota tikai puse. 2023.gada sākumā Veļas ēkā apkure tika atslēgta, kas ļaus ieekonomēt vismaz 13 tūkst. eiro.

Kontakti

SIA “Ekodoma”
Noliktavas iela 3-3, Rīga, LV-1010
+371 6732 3212
platforma@ekodoma.lv
Mājaslapa tiek līdzfinansēta no Eiropas Savienības programmas Life saskaņā ar granta līgumu nr. 101077109. Visu atbildību par platformas saturu uzņemas projekta OwnYourSECAP konsorcijs, un tas var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram