Nozares pētījumi rāda, ka, ieviešot energopārvaldību un pilnveidojot pašvaldības enerģijas patēriņu sabiedriskajās ēkās, ielu apgaismojumā, sabiedriskajā transportā un pašvaldības autoparkā, var ietaupīt apmēram 3-8% no enerģijas izmaksām.
2021.gadā jau 62 pašvaldības pasaulē bija saņēmušas ISO 50001 sertifikātu “Energopārvaldības sistēma”
Energopārvaldības ieviešana Latvijas pašvaldībās ir obligāta no 2023.gada augusta. Skatīt Energoefektivitātes likuma 5. pantu. https://likumi.lv/ta/id/280932-energoefektivitates-likums
Lai uzsāktu energopārvaldības sistēmas ieviešanu pašvaldībā, ir jāsāk ar enerģijas patēriņa datu apkopošanu un analīzi, lai noteiktu galvenos patēriņa avotus un identificētu iespējas to samazināšanai.
Pēc tam ir svarīgi sagatavot nepieciešamo energopārvaldības sistēmas dokumentāciju, kurā tiek definēti gan atbildīgie, gan mērķi, gan rīcības un to īstenošanas grafiks, kā arī citi svarīgi priekšnosacījumi, lai šī sistēma efektīvi funkcionētu.
Galvenais elements ir iesaistīt pašvaldības darbiniekus un citas iesaistītās puses, lai nodrošinātu atbalstu un sadarbību energoefektivitātes pasākumu īstenošanā un sasniegtu ilgtermiņa energoefektivitātes mērķus.
Pastāv daudzi iemesli, kāpēc pašvaldībai būtu jāievieš EPS, bet šeit esam minējuši būtiskākos:
• lai izveidotu skaidru un strukturētu pašvaldības iekšējo enerģētikas pārvaldību, ietverot nepārprotamu lomu un pienākumu sadalījumu;
• lai būtu pilnīga skaidrība par pašvaldības enerģijas patēriņu un reālā patēriņa samazinājuma iespējām;
• lai samazinātu enerģijas patēriņu un ar to saistītās izmaksas, racionālāk izmantotu resursus un ievērotu spēkā esošās likumdošanas prasības.
ISO 50001 ir starptautisks standarts, kas nosaka prasības enerģijas pārvaldības sistēmai organizācijās, lai uzlabotu energoefektivitāti, samazinātu enerģijas izmaksas un mazinātu vides ietekmi.
Nav obligāti nepieciešams sertificēt energopārvaldības sistēmas atbilstību ISO 50001 standartam, bet to ir vēlams darīt, lai nodrošinātu pārvaldības sistēmas efektivitāti un darbību ilgtermiņā. Sertifikācija veicinās arī pašvaldības reputāciju un uzticamību.
Saskaņā ar Energoefektivitātes likuma 5. pantu pienākums sertificēt energopārvaldības sistēmu ir valstspilsētu pašvaldībām. Citas pašvaldības to var darīt brīvprātīgi.