Pretī jauniem izaicinājumiem
enerģētikas un klimata jomās

Pretī jauniem izaicinājumiem
enerģētikas un klimata jomās

#4 OwnYourSECAP jaunumu lapa

2024/4/15

Aizrit jau otrais OwnYourSECAP projekta gads. Turpinājumā lasiet par pašvaldību jaunumiem, sasniegumiem un iedvesmas stāstiem.

Atgādinājumam: 2022. gada novembrī tika uzsākts Eiropas Savienības programmas “LIFE” līdzfinansētais projekts OwnYourSECAP. Projekta galvenais mērķis ir iesaistīt un stiprināt pašvaldības uzsākt sistemātiski īstenot pašvaldību enerģētikas un klimata rīcības plānos iekļautos pasākumus.


29. februārī norisinājās ikgadējais komunikācijas prasmju pilnveidošanas pasākums visiem, kas tieši vai netieši ir iesaistīti darbā ar energopārvaldību un/vai energoplānošanu pašvaldībā. 

Šogad pieredzējušā komunikācijas eksperta Jāņa Zēlava vadībā pievērsāmies šādiem vienmēr aktuāliem jautājumiem: 

  1. 10 atslēgas jautājumi, kas palīdzēs izvērtēt, atklāt un izmantot energopārvaldības sistēmas/projektu neizmantoto potenciālu? 
  2. Visvērtīgākais, ko varam paņemt no savas un citu kolēģu līdzšinējās pieredzes? 
  3. Kā delikāti iesaistīt vadību un panākt, ka tevi sadzird? 
  4. Kā pārdot savas idejas, iegūt vajadzīgo atbalstu un resursus? 
  5. Kā iegūt un/vai atgūt, un noturēt savu drošību, pārliecību ikdienas izaicinājumos? 

Lasi vairāk par semināru un meklē tā izdales materiālus šeit


Seminārs norisinājās 18. martā, un tā gaitā ar vairāku pašvaldību pārstāvjiem diskutējām par pašvaldību budžetu un kā tajā identificēt pasākumus, kas vērsti uz klimata pārmaiņu mazināšanu un pielāgošanos tām.

Pēdējos gados daudzas pašvaldības ir izstrādājušas Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānus, kuros ir identificējušas galvenās problēmas enerģētikas un klimata jomās un iezīmējušas plānotās rīcības, lai virzītos uz savu klimata mērķu sasniegšanu. Taču pašvaldību budžetu struktūra un veids kādā tie tiek atspoguļoti neļauj objektīvi novērtēt cik lielu ieguldījumu pašvaldības katru gadu veic klimata mērķu sasniegšanā, kas apgrūtina arī nākotnes investīciju plānošanu.

Semināra ietvaros diskutējām gan par tehniskām iespējām kā pašvaldību budžetos noteikt investīciju apjomu klimata jomās, gan konceptuālo ietvaru kā novērtēt investīcijas atbilstoši klimata mērķiem un kādus kritērijus piemērot.

Semināra izdales materiālus meklē šeit.


2024. gada 20. martā Ropažu novada dome apstiprināja Ropažu novada Ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānu līdz 2030. gadam. Plāns nosaka ne tikai kopējo pašvaldības virzienu – tiekties veidot tādu pašvaldība, kas ar savām darbībām atstāj pēc iespējas mazāku ietekmi uz klimatu, bet arī paredz skaidras rīcības un kā tās panākt turpmākajos gados. Kopā plānā ir iekļauti 25 pasākumi, kas īstenojami piecos sektoros, kas rada vislielāko ietekmi uz klimatu un kur katrs arī ar savu nelielo ieguldījumu var radīt pozitīvu ietekmi.

Papildus 2024. gada 21. februārī Ropažu novada dome apstiprināja arī Energopārvaldības sistēmas rokasgrāmatu, kas identificē galvenos nosacījumus, kā pašvaldība pati savā infrastruktūrā sistemātiski samazinās enerģijas patēriņu (nemazinot komfortu). 2024. gadā Ropažu novada pašvaldība arī sistēmu sertificēs atbilstoši ISO 50001:2018 standartam. Abi dokumenti tika izstrādāti OwnYourSECAP projekta ietvaros, cieši sadarbojoties Ropažu novada pašvaldībai ar SIA “Ekodoma” speciālistiem. Zemāk ir īss apkopojums ar nozīmīgākajiem faktiem par abiem dokumentiem. 

Kas? Tukuma un Saldus novadu pašvaldības OwnYourSECAP projektā startē kā pieredzējušās pašvaldības, jo pēdējo gadu laikā tās regulāri ir iesaistījušās un īstenojušas ar energoplānošanu saistītas aktivitātes un ieguvušas nozīmīgu pieredzi.

Kāpēc? Viens no OwnYourSECAP projekta galvenajiem mērķiem ir sniegt pašvaldībām nepieciešamo palīdzību un instrumentus, lai tās varētu turpmāk sistemātiski īstenot enerģētikas un klimata projektus savās pašvaldībās. Tas nozīmētu, ka pašvaldības regulāri, vismaz reizi gadā, pārskatītu savu enerģētikas un klimata plānus (SECAP) un izvēlētos vismaz 3 vai vairākas rīcības, ko nākamā gada laikā īstenotu.


Kā? OwnYourSECAP projekta pirmā gada laikā abu pašvaldību energopārvaldnieki kopā ar savas pašvaldības Enerģētikas darba grupu izvērtēja visus SECAP iekļautos pasākumus, balstoties uz noteiktiem kritērijiem. Rezultātā tika iegūts saraksts ar visiem pasākumiem, kur katram tika noteikts punktu skaitu un no kuriem tālāk varēja izvēlēties 2023. gadā īstenojamos pasākumus. Tukuma novada pašvaldība identificēja 6 pasākumus, kamēr Saldus novada pašvaldība – 4. Lai uzsāktu īstenot pasākumus, katram tika sagatavots īss tā ieviešanas plāns, nosakot gan iesaistītās puses, gan uzdevumus, gan termiņus, gan monitoringa kārtību, kā arī plānoto ietaupījumu un citus ieguvumus.

Kāds no tā labums? Šīs aktivitātes mērķis ir veicināt apzinātāku enerģētikas un klimata rīcību īstenošanu pašvaldībās. Dzīves raitajā ritumā bieži neatliek laika kārtīgi izplānot aktivitātes, un tās visbiežāk tiek tad jau īstenotas “kā vienmēr” un/vai bez citu kolēģu vai iesaistīto pušu plašākas iesaistes, vai tiek atliktas. Tādējādi ar šī vingrinājuma palīdzību mēs vēlētos veidot pašvaldībās rutīnu pārskatīt savus enerģētikas un klimata rīcības plānus vismaz reizi gadā un izplānot arī tās aktivitātes, kurām parasti līdz šim nebija atlicis laika.

Ko tad izdarīja? Tukuma novada pašvaldība izvēlējās pievērsties aktivitātēm, kas skar 1) pašvaldības ēkas (mērķis: iegūt pilnvērtīgu informāciju, kā tiek apsaimniekotas un lietotas pašvaldības ēkas un noteikt to tālāko izmantošanu); 2) pašvaldības autoparku (mērķis: aizstāt vecos transportlīdzekļus ar videi draudzīgākiem); 3) ēkas un centralizētās siltumapgādes sistēmas (mērķis: veicināt plašāku atjaunojamo energoresursu lietojumu); 4) skolēnu pārvadājumus (mērķis: optimizēt pārvadājumus) un 5) ielu apgaismojumu (mērķis: uzstādīt energoefektīvus gaismekļus).

Saldus novada pašvaldība identificēja šādas aktivitātes: 1) nodrošināt pašvaldības ēku efektīvu izmantošanu (tā, lai ēkas nav pustukšas); 2) izveidot energoefektivitātes kompetences centru; 3) nomainīt apkures sistēmu vienā no pašvaldības bērnudārziem; 4) īstenot ielu apgaismojuma modernizācijas projektu.

Pirmās atziņas? Ne ar visiem identificētajiem pasākumiem pašvaldībām gāja raiti un vairākus no tiem pašvaldības turpinās īstenot arī 2024. gadā. Galvenais izaicinājums ir un paliek procesā iesaistīt kolēģus un plašāku sabiedrību, lai pasākumu ieviešana dotu visus plānotos ieguvumus. Tāpēc katra pasākuma “ceļa kartes” izveidošana šajā gadījumā noteikti palīdz. To arī uzsver abu pašvaldību energopārvaldnieki.

Gan Tukuma, gan arī Saldus novada pašvaldības ir jau identificējušas nākamos pasākumus 2024. gadam. To pašu uzsākušas darīt arī Cēsu un Ropažu novadu pašvaldības.


Seko OwnYourSECAP projektam:


Kontakti

SIA “Ekodoma”
Noliktavas iela 3-3, Rīga, LV-1010
+371 6732 3212
platforma@ekodoma.lv
Mājaslapa tiek līdzfinansēta no Eiropas Savienības programmas Life saskaņā ar granta līgumu nr. 101077109. Visu atbildību par platformas saturu uzņemas projekta OwnYourSECAP konsorcijs, un tas var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram