Pretī jauniem izaicinājumiem
enerģētikas un klimata jomās

Pretī jauniem izaicinājumiem
enerģētikas un klimata jomās

Kā izvēlēties piemērotāko veļas mašīnu?

2024/1/11

Sadzīves elektropreču iegāde ir atbildīgs lēmums – piemēram, veļasmašīnas darba mūžs ir vidēji 8-14 gadi. Kā lai neapjūk plašajā piedāvājumā? Vai vienkārši pirkt to, kurai lielākā atlaide? Noteikti nē, vispirms ir rūpīgi jāapsver dažādi parametri. Turpini lasīt un uzzini, kam jāpievērš izmanība, iegādājoties veļasmašīnu, lai tā kalpotu ilgi un būtu ilgtermiņā izdevīga.

1. Ietilpība – aprēķini pēc mājsaimniecības iedzīvotāju skaita

Viens no būtiskākajiem aspektiem noteikti ir veļasmašīnas ietilpība, ko viegli aprēķināt pēc cilvēku skaita, kas to ikdienā izmantos. Nav vērts iegādāties milzīgu mazgājamo mašīnu, ja dzīvo viens, un pretēji – daudzbērnu ģimenei maza veļasmašīna būs ļoti neizdevīgs pirkums ilgtermiņā.

Lai atvieglotu aprēķinus, iesakām vadīties pēc šīs veļasmašīnas ietilpības tabulas:

Iedzīvotāju skaits mājsaimniecībāVeļasmašīnas ietilpība
1-25-6 kg
36-7 kg
47- 8 kg
Vairāk nekā 4Vairāk nekā 8 kg 

Neaizmirsti, ka labi kopta veļasmašīna kalpos daudzus gadus, tāpēc ir vērts ieskatīties arī nākotnē – ja, piemēram, plāno ģimenes pieaugumu, apsver iespēju iegādāties ietilpīgāku ierīci jau tagad.

2. Energoefektivitātes klase – kā pareizi nolasīt marķējumu

  • Kā nolasīt energoefektivitātes klasi? Tā norādīta uz preces marķējuma. Fiziskos veikalos elektroprecēm ir piestiprināta īpaša energoefektivitātes etiķete, bet, pērkot preces internetā – tā būs norādīta kā atsevišķs attēls vai iekļauta aprakstā.

Starp citu, 2021. gada laikā ES valstīs pakāpeniski ir ieviests jauns elektropreču energoefektivitātes marķējums. To papildina ērti jaunievedumi un dažādas izmaiņas. Svarīgākais, kas jāpiemin – ierastās skalas A+ / A++ / A+++ vietā tiks ieviesta jauna skala – A / B / C / D / E / F / G. Uzzini, kā izskatīsies jaunais marķējums un kādas pārmaiņas gaidāmas – klikšķini šeit!

3. Veids un izmērs – viss atkarīgs no mājokļa specifikas

Ir viegli krist kārdinājumā iegādāties preces ar labu atlaidi, taču, pirms steidzies uz veikalu, rūpīgi aplūko visu veļasmašīnas tehnisko informāciju, un vispirms noskaidro – vai tā derēs tavam mājoklim?

  • Veļasmašīnai jāatrodas vismaz pāris centimetru atstatumā no citām elektroierīcēm un sienām.
  • Būs nepieciešama arī telpa durvju atvēršanai – neatkarīgi no tā, vai durvis atrodas priekšā vai augšpusē.
  • Neaizmirsti, ka veļasmašīna arī jāpieslēdz ūdens caurulēm – tam iesaka atvēlēt vismaz 15 centimetrus.

Atkarībā no dzīvesvietas specifikas, ir pieejamas arī iebūvējamas veļasmašīnas. Tās parasti izvēlas, lai saglabātu vienotu dizainu gadījumos, kad mājās nav pieejama speciāla telpa veļas mazgāšanai vai gluži vienkārši – veļasmašīnai nav vietas vannasistabā un tā jānovieto, piemēram, virtuvē.

4. Veļas ievietošana – no priekšas vai augšpuses?

Veikalos plašā piedāvājumā ir pieejamas divu veidu veļasmašīnas – ar durvīm priekšpusē un ar durvīm augšpusē. Viss, protams, atkarīgs no pieejamās telpas un iespējām. Ja tavai dzīvesvietai piemēroti ir abi varianti, lēmumu palīdzēs pieņemt šis priekšrocību saraksts:

Durvis augšpusēDurvis priekšpusē
• Nebūs jāpieliecas vai jāpietupas.• Patērē mazāk ūdens un enerģijas.
• Ideāls variants, ja nepieciešama īpaši liela ietilpība.• Virs tās iespējams novietot plauktus.
• Parasti lētākas.• Stabilākās, rada mazāk vibrāciju.
• Minimālistisks dizains.• Modernāks dizains.

5. Citas svarīgas detaļas, kas jāņem vērā

  • Vēlies saglabāt lieliskas attiecības ar kaimiņiem? Būtiskākie papildu faktori, iegādājoties veļasmašīnu, noteikti būs centrifūgas ātrums un skaļums.
  • Vai tev ir būtiska veļas žāvēšana? Izvēlies iebūvēto žāvēšanas funkciju. Ja iegādāsies žāvēšanas mašīnu atsevišķi, izplāno ietilpību, jo uz veļasmašīnas, kas atveras no augšpuses, žāvētāju novietot nevarēs.
  • Vai plāno mazgāt lielizmēra veļu, piemēram, divguļamās gultas pārklāju? Izvēlies lielas ietilpības veļasmašīnu arī tad, ja tavā mājsaimniecībā ir 1-2 iedzīvotāji.
  • Sporto un skalo treniņu drēbes katru dienu? Vēlies mazgāt dvieļus 90 grādos? Noteikti izpēti veļasmašīnas mazgāšanas programmas un izvēlies atbilstošāko.
  • Vai tev ir būtiski, kad tiek mazgāta veļa? Izvēlies augstās tehnoloģijas, piemēram, veļasmašīnu, kuru iespējams vadīt ar viedtālruņa lietotni.

Tātad veļasmašīnas izvēles princips pavisam vienkāršs – rūpīgi izsver savas vajadzības un dzīvesvietas iespējas, un pārējais jau būs gaumes jautājums. Lai veiksmīgi ideālās veļasmašīnas meklējumi!


Kontakti

SIA “Ekodoma”
Noliktavas iela 3-3, Rīga, LV-1010
+371 6732 3212
platforma@ekodoma.lv
Mājaslapa tiek līdzfinansēta no Eiropas Savienības programmas Life saskaņā ar granta līgumu nr. 101077109. Visu atbildību par platformas saturu uzņemas projekta OwnYourSECAP konsorcijs, un tas var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram