Pretī jauniem izaicinājumiem
enerģētikas un klimata jomās

Pretī jauniem izaicinājumiem
enerģētikas un klimata jomās

Padomi enerģijas taupīšanā apgaismojumam!

2023/7/14

Elektroenerģijas patēriņš apgaismojumam biroja tipa ēkās sastāda  vidēji 15 – 30% no kopējā elektroenerģijas patēriņa ēkā. Uzstādot energoefektīvus apgaismojuma risinājumus elektroenerģijas patēriņu esošajam apgaismojumam Jūs varat samazināt par 50% un dažkārt vairāk. Augstas kvalitātes, energoefektīvs un labi kontrolēts mākslīgais apgaismojums vienlaicīgi ar dabīgā apgaismojuma izmantošanu, samazinās apgaismojuma uzturēšanas izmaksas un spēj nodrošināt efektīvu un labu darba vidi darbiniekiem.

Šeit būs daži padomi, kā uzlabot apgaismojuma kvalitāti, izmantošanas efektivitāti un samazināt izmaksas par apgaismojumu:

  • Izmantojiet dabīgo apgaismojumu kad un kur vien iespējams! Pievērsiet uzmanību apgaismojumam sanāksmju telpās, konferenču zālēs un telpās, kurās darbinieki uzturas retāk. Apskatiet, vai logiem priekšā nav aizvilktas žalūzijas vai aizkari, kas traucē dabīgajam apgaismojuma iekļūt telpā un tā vietā tiek ieslēgts mākslīgais apgaismojums.
  • Ieslēdziet tikai nepieciešamo apgaismojumu! Bieži vien mēs nepievēršam uzmanību, ka telpā apgaismojumu mēs varam sadalīt, piemēram, to ieslēgt tikai telpas daļā, kur nav dabīgā apgaismojuma. Apsveriet arī iespēji izmantot galda lampu, nevis visu telpas apgaismojumu.
  • Pārliecinieties, ka telpā apgaismojums ir sadalīts atbilstoši darba vietu izvietojumam. Iespējams Jūs savu darba vietu varat pārvietot tuvāk gaismas avotam, tādā veidā samazinot nepieciešamo apgaismojuma līmeni un enerģiju tā nodrošināšanai.
  • Neaizsedziet gaismas avotu! Pārliecinieties, ka uz loga novietotie istabas augi netraucē dabīgajam apgaismojuma iekļūt telpā. Tāpat pārliecinieties vai apgaismojumam priekšā nav novietots, kāds skapis vai, piemēram, sēž Jūs kolēģis.
  • Izslēdziet aiz sevis apgaismojumu! Lai arī vienkārši, bet bieži aizmirstas, ka izejot no telpas, ja tajā neviens vairs nepaliek, tad apgaismojums ir jāizslēdz.
  • Dažādās koplietošanas telpās, kur bieži tiek atstāts ieslēgts apgaismojums, pat ja neviens tur neatrodas, var tikt izmantots automātiskais apgaismojuma risinājums. Piemēram, kāpņu telpās vai gaiteņos uzstādot kustības sensorus, tiks nodrošināts, ka netiek atstāts ilgstoši ieslēgts apgaismojums kad tas nav nepieciešams, šādi būtiski ietaupot enerģijas patēriņu.

Par to kādus gaismekļus izvēlēties un kādu informāciju var atrast gaismas avotu energomarķējumā lasi rakstā – Padomi gaismekļu izvēlē un Bukletā par apgaimsojumu!


Kontakti

SIA “Ekodoma”
Noliktavas iela 3-3, Rīga, LV-1010
+371 6732 3212
platforma@ekodoma.lv
Mājaslapa tiek līdzfinansēta no Eiropas Savienības programmas Life saskaņā ar granta līgumu nr. 101077109. Visu atbildību par platformas saturu uzņemas projekta OwnYourSECAP konsorcijs, un tas var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram