Pretī jauniem izaicinājumiem
enerģētikas un klimata jomās

Pretī jauniem izaicinājumiem
enerģētikas un klimata jomās

#3 OwnYourSECAP jaunumu lapa

2024/3/05

Aizrit jau otrais OwnYourSECAP projekta gads. Turpinājumā lasiet par pašvaldību jaunumiem, sasniegumiem un iedvesmas stāstiem.

Atgādinājumam: 2022. gada novembrī tika uzsākts Eiropas Savienības programmas “LIFE” līdzfinansētais projekts OwnYourSECAP. Projekta galvenais mērķis ir iesaistīt un stiprināt pašvaldības uzsākt sistemātiski īstenot pašvaldību enerģētikas un klimata rīcības plānos iekļautos pasākumus.


Liepājas valstspilsētas pašvaldība: Darba grupa – enerģētikas un klimata pasākumu virzītājspēks pašvaldībā

Liepāja ir uzņēmusies ambiciozu soli kļūt par klimatneitrālu pilsētu, iekļaujoties Eiropas izcilāko pilsētu vidū ar mērķi līdz 2030. gadam ievērojami samazināt CO2 emisijas.

Veiksmīgi sasniedzot jau 45% emisiju samazinājumu, pilsēta ir apņēmusies vēl vairāk paaugstināt latiņu, izstrādājot un īstenojot detalizētu ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānu. Liepājas stāsts ir par kopīgu mērķu sasniegšanu, kurā katrs iedzīvotājs un institūcija tiek aicināti piedalīties. Pilsētas klimata darba grupas kodols, kas sastāv no pieciem speciālistiem, ir atslēga šī vērienīgā mērķa īstenošanā, simbolizējot vienotību un apņēmību virzībā uz zaļāku nākotni. Meklē rakstu šeit.

Augšdaugavas novads: Pirmie soļi energoāpārvaldības sistēmas ieviešanā Augšdaugavas novadā

Augšdaugavas novada pieredze enerģijas patēriņa datu apkopošanā ir iedvesmojošs piemērs tam, kā ar apņēmību un inovatīvām metodēm var sasniegt ievērojamu progresu.

Organizējot apmācības ēku saimniekiem un ieviešot skaidrus datu iesniegšanas termiņus, kā arī radot jaunu, uz datiem balstītu budžeta plānošanas sistēmu, pašvaldība ir spējusi veicināt efektīvāku enerģijas pārvaldību. Šis stāsts apliecina, ka, strādājot kopā un izmantojot radošas pieejas, mēs varam veidot ilgtspējīgāku nākotni un ietaupīt resursus, vienlaikus veicinot vides aizsardzību. Meklē rakstu šeit.

Tukuma novads: Meklējam iemeslus augstam enerģijas patēriņam
Katrs no mums veido savu dzīvi ar ikdienas izvēlēm, kas, šķietami nelielas, var radīt ievērojamas pārmaiņas mūsu vides labā.

Tā ir arī Tukuma novada pašvaldības stāsta būtība, kur vienkārša, bet izlēmīga darbība – veļas ēkas apkures atslēgšana – parāda, kā apzināta pieeja un resursu efektīva izmantošana var ievērojami samazināt enerģijas patēriņu un ietaupīt līdzekļus. Šis piemērs mums atgādina, ka, mainot savus paradumus un pieņemot apdomātas izvēles, mēs varam veicināt ilgtspējīgu attīstību un veidot labāku nākotni. Meklē rakstu šeit.


2023. gada 7. decembrī Cēsu novada dome apstiprināja Cēsu novada integrēto ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānu līdz 2030. gadam. Plāns nosaka ne tikai kopējo pašvaldības virzienu – tiekties veidot tādu pašvaldība, kas ar savām darbībām atstāj pēc iespējas mazāku ietekmi uz klimatu, bet arī paredz skaidras rīcības un kā tās panākt turpmākajos gados. Kopā plānā ir iekļauti 27 pasākumi, kas īstenojami piecos sektoros, kas rada vislielāko ietekmi uz klimatu un kur katrs arī ar savu nelielo ieguldījumu var radīt pozitīvu ietekmi.

Papildus Cēsu novada dome apstiprināja arī Energopārvaldības sistēmas rokasgrāmatu, kas identificē galvenos nosacījumus, kā pašvaldība pati savā infrastruktūrā tieksies sistemātiski samazināt enerģijas patēriņu (nemazinot komfortu). 2024. gadā Cēsu novada pašvaldība arī sistēmu sertificēs atbilstoši ISO 50001: 2018 standartam. Abi dokumenti tika izstrādāti OwnYourSECAP projekta ietvaros, cieši sadarbojoties Cēsu novada pašvaldībai ar SIA “Ekodoma” speciālistiem. Zemāk ir īss apkopojums ar nozīmīgākajiem faktiem par abiem dokumentiem.


Kopš 2023. gada vasaras ir notikuši 5 pasākumi:

1. Enerģētikas un klimata pasākumu ieviešana Saldus un Tukuma novada pašvaldībās

2023. gada 27. oktobrī norisinājās klātienes seminārs Ropažu novada Kultūras centrā “Ulbrokas pērle”, kurā neoficiālā gaisotnē diskutējām par enerģētikas un klimata pasākumu ieviešanu Saldus un Tukuma novada pašvaldībās. Lasi vairāk par semināru un meklē tā izdales materiālus šeit.

2. Jaunumi vides likumdošanā

2023. gada 29. novembrī sadarbībā ar ES Klimata Paktu norisinājās informatīvais tiešsaistes seminārs, kurā Vera Suzdaļenko no Būvniecības Valsts Kontroles biroja Energoresursu kontroles departamenta iepazīstināja ar Energopārvaldības sistēmas ieviešanas likumdošanas aspektiem, bet Aija Timofejeva no Klimata un enerģētikas ministrijas Enerģētikas ilgtspējas departamenta stāstīja par aktualitātēm saistībā ar grozījumiem Atjaunojamās enerģijas direktīvā un pārskatīto Energoefektivitātes direktīvu. Semināra ierakstu un izdales materiālus meklē šeit.

3. Energopārvaldības sistēmas ieviešana un uzturēšana

2023. gada 15. decembrī norisinājās otrais klātienes seminārs par IEKRP pasākumu ieviešanu. Pasākumā dalībnieki atskatījās gan uz to, kas padarīts 2023. gadā, gan kādi mērķi katram ir 2024. gadam. Papildus semināra laikā diskutējām par energopārvaldības sistēmas ieviešanu vienas ēkas līmenī un visas pašvaldības līmenī. Lasi vairāk par semināru šeit.

4. Ēku energosertifikāti un to jēga

2024. gada 6. februāra tiešsaistes seminārā trīs pieredzējuši SIA “Ekodoma” energoauditori skaidroja ne tikai to, kāpēc un kādas energoefektivitātes prasības tiek izvirzītas publiskām ēkām, bet arī ko nozīmē dažādie skaitļi energosertifikātā un kā tie veidojas, kā arī kā pasūtīt un saņemt kvalitatīvu produktu (energosertifikātu / energoauditu). Semināra ierakstu un izdales materiālus meklē šeit.

5. Komunikācijas prasmju pilnveidošana

2024. gada 29. februārī norisinājās jau otrais ikgadējais klātienes komunikācijas prasmju pilnveidošanas pasākums visiem, kas tieši vai netieši ir iesaistīti darbā ar energopārvaldību un/vai energoplānošanu pašvaldībā. Semināru vadīja komunikācijas eksperts Jānis Zēlavs. Lasi vairāk par semināru šeit.


Seko OwnYourSECAP projektam:


Kontakti

SIA “Ekodoma”
Noliktavas iela 3-3, Rīga, LV-1010
+371 6732 3212
platforma@ekodoma.lv
Mājaslapa tiek līdzfinansēta no Eiropas Savienības programmas Life saskaņā ar granta līgumu nr. 101077109. Visu atbildību par platformas saturu uzņemas projekta OwnYourSECAP konsorcijs, un tas var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram